...
شنبه 5 بهمن 1398   21:27:07
تقويم
<>
شيدسچپج
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
آمار بازدیدکنندگان
تعداد بازديد اين صفحه: 14229
تعداد بازديد کنندگان سايت: 7115363
بازدید زیرپورتال : 24448
بازدید زیرپورتال امروز : 29
بازدید کل سایت امروز: 8783
بازدید صفحه امروز: 18
اطلاعیه
با عنایت به کامل بودن اطلاعات شبکه فشار متوسط و ترانس های توزیع در سیستم GIS و مکانیزه شدن اخذ اطلاعات شبکه موجود از نرم افزار GIS در سیستم آمار، اطلاعات شبکه موجود فشار متوسط و ترانس، بر اساس اطلاعات ثبت شده در سیستم GIS ویرایش گردیده است.
مفهوم آمار

     جمع آوری آمار و اطلاعات را می توان به زمان پيدايش اولين تمدن های بشری نسبت داد، زيرا کليه حکومت ها و تمدن های گذشته برای آگاهی از توان نظامی گری و ميزان ماليات قابل وصول، مجبور به انجام آمارگيری و سرشماری از نفوس و کشاورزی خود هر چند به صورت ابتدايی بودند. در ايران باستان نيز برای دريافت ماليات سرانه و جمع آوری سپاه و تعيين نيروی جنگی کشور و نيز به منظور احصاء پيروان اديان مختلف، آمارگيری و سرشماری نفوس انجام می گرفت.


      درحال حاضر استنباط عمومی مردم از كلمه آمار به مقدار آشنائی آنها ازاقداماتی كه براي ثبت و نمايش اطلاعات عددي بكار مي رود بستگی پیدا می کند مانند آمار تعداد انشعابات فروخته شده ، تعداد متقاضیان درخواست انشعاب برق ، تعداد برق های غیرمجاز درحوزه برق و تعداد حوادث جاده ای منجر به فوت ، تعداد افراد جان باخته درسوانح هوائی ، تولید ناخالص کشور، درآمد حاصل ازفروش نفت ، نرخ رشد جمعیت ، تورم ، بیکاری و غیر و ذالک درسایر حوزه ها مثال هايي از اين مفهوم اند. ولي اين مفهوم منطبق با موضوع آمار نيست.

 

      موضوع آمار عمدتاً پیش بینی وقوع يك پيشامد است که به طور حتم با اطلاعات ناکافی قابل پيش بيني نيست. به کمک روش های آماري غالباً می توان با فرض وقوع آن در یک نمونه کوچک وقوع آن را در یک جامعه با احتمال بالای 95 درصد پیش بینی نمود. درواقع آمار به عنوان يك موضوع علمي، شامل مجموعه اي از مفاهيم و روش هاست كه در زمينه پژوهش، گردآوري و انجام نتيجه گيري ها در شرايطي كه عدم حتميت در آن وجود دارد، به كار مي رود.
 

       موضوع "کاربرد آمار" به عنوان یکی دیگر ازموضوعات مهم کلمه آمار هم حائز اهمیت است زیرا از نتائج حاصل ازاطلاعات عددی جمع آوری شده یا استنتاج های آماری حاصل از تحقیق و پژوهش می توان در برنامه ریزی، تعیین اهداف، راهکارها و نظام تصمیم گیری استفاده کرد.
 

       تجسم اینکه آمار و اطلاعات یکسری اعداد و ارقام بی شماری هستند که تنها برای پرکردن صفحات آنها را گرداوری می‌کنند تجسمم غلطی است. که در نگاه بخش کوچکی از مردم به شدت مشهود است. امروزه دانایی بشرمنوط به داده ها و اطلاعاتی است که ماهیت سمت و سوی حرکت بشر را بطور کامل تغییر می‌دهند و بدون کوچکترین تردیدی می‌توان اذعان کرد در دنیای امروزی یکی از شاخص‌های ارزیابی توسعه کشورها داشتن نظام و فرایند کمی و کیفی فعالیت های آماری است.

.